- Advertisement -

Amazon, Spotify’a rakip oluyor

0 191

Müzik sektörü günümüzde pek çok teknoloji şirketinin hedefi haline gelmiş durumda. Apple Müzik ve Spotify ise bu sektörün önde gelen isimlerinden. E-ticaret ve bilişim sektörünün önde gelen isimlerinden olan Amazon ise yakın zamanda Amerikan müzik şirketi Wondery’ i satın alarak müzik sektörüne dahil oldu.

2016 yılında kurulan ve yaklaşık 8 milyon kullanıcısı bulunan Wondery, anlaşmanın kendi taraflarınca tamamlandığını belirtti. Amazon’ un Wondery’ i ne kadara bünyesine kattığı henüz duyurulmadı. Ancak Bloomberg, daha önce Wondery’ nin değerinin yaklaşık 300 milyon dolar olduğunu söylemişti. Amerika’ da yaygın bir kullanıcı ağına sahip olan Wondery’ nin Amazon bünyesine katıldıktan sonra kullanıcı ağının ve değerinin daha da artacağı tahmin ediliyor.

Amazon, daha önce de Alexa cihazlarda ücretsiz kullanılabilen Amazon Müzik uygulamasını duyurmuştu. Şimdi yeni geliştireceği müzik uygulamasının ise Amazon Müzik üzerinden mi yoksa yeni bir plartform üzerinden mi sunulacağı netlik kazanmış değil. Amazon bu müzik uygulaması ile çok geniş bir müzik kütüphanesi sunarak Spotify ve Apple Müzik’ e rakip olmayı planlıyor.

Amazon’ un müzik uygulamasının bir diğer artısı ise Alexa ile bağlantılı olması. Amazon üzerinde müzik dinlerken Alexa’ ya bağlanıp yüksek ses kalitesinde müzik dinleyebileceksiniz. Uygulamanın geniş kütüphanesi sayesinde istediğiniz şarkıyı Alexa üzerinden yüksek ses kalitesiyle dinleyebileceksiniz. Ayrıca uygulamada kendinize özel çalma listeleri de oluşturabileceksiniz.

Yeni müzik uygulaması üzerine çalışırken üzerinde duracağı konulardan biri de telif hakları konusu olacak. Spotify telif hakları için yüksek miktarlarda ödeme yapmıştı. Amazon da aynı büyüklükte bir ödeme ile telif hakları meselesinin üstesinden gelip geniş bir müzik kütüphanesi oluşturursa Spotify’ a rakip olacak gibi görünüyor.

Amazon’ un bu müzik uygulamasının ne zaman tamamlanıp kullanıcıların karşısına sunulacağı henüz netleşmiş değil. Ancak Amazon’ un hem Alexa ile bağlantılı olarak yüksek ses kalitesi ile hem de geniş müzik kütüphanesi ile müzik uygulamaları sektörüne hızlı bir giriş yapacağı ön görülüyor. Müzik uygulaması tamamlandığında yüksek bir kullanıcı kitlesine ulaşacağı ve Spotify’ a rakip olacağı tahmin ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.