- Advertisement -

Apple araba üretecek Apple Car geliyor

0 190

Apple araba üretecek Apple Car geliyor

Telefon sektöründe dünya devi olan Apple şimdi de araba üretmek için düğmeye bastı. Her yıl bir sürü teknolojik alet üretip piyasaya sunan Apple bu sefer bambaşka bir alanda ürün üretecek.

Otomobil sektörüne hızlı bir adım atan Apple bir süredir bunun üzerinde çalıştıklarını herkese duyurmuşlardı. Verilen bu haberden sonra Reuturs şirketi bir haber daha yayınladı. Habere göre Apple ilk arabasını 2024 yılında piyasaya sürecek. Peki, yapılacak olan bu arabanın özellikleri neler? İşte cevabı…

Apple Car’ın bazı bilinen özellikleri

Apple’ın aldığı bu kararın ardından ünlü otomobil şirketi Volkswagen’den bir açıklama geldi. Wolkswagen’in CEO’su Harbert Diess yaptığı açıklamada Apple şirketinin otomobil piyasasına girmesi kendilerine geleneksel diğer şirketlerden daha büyük bir zorluk oluşturacağını söyledi.

Arabada nanocell batarya kullanılacak

Apple şirketinin yapacağı araba kesinlikle elektrikle çalışacak. Araç için özel bir pil kullanılacak. Birçok araba markasında Lityum pil kullanılır ama Apple Car’da nanocell adını verdiğimiz bir batarya kullanılacak. Bu nanocell lityum pile göre daha uzun ve daha dayanıklı.

Araba otonom olacak

Ayrıca araç otonom özelliğe sahip olacak. Bu özellik arabayı sürecek kişinin hiçbir eylemi olmadan aracın kendiliğinden yol alması demek. Bu sayede Apple kazalarında önüne geçmek istiyor.

Apple arabayı üretirken başka bir dev şirket ile ortaklık kurabilir

Bazı yakın kaynakların yapmış olduğu habere göre Apple arabayı güçlü bir otomobil şirketi ile birlikte üretebilir. Tabi ki bunu yapmasında ki amaç ilk kez bir araç piyasa çıkartacak olması. Diğer yandan hiç kimse ile ortaklık kurmayıp risk alarak kendi aracını kendisi de üretebilir.

Apple şirketinin hisseleri açıklamadan sonra yükseldi. Tesla ise düşüşte

Gündeme düştüğü an büyük bir bomba etkisi yaratan bu haber borsayı da etkiledi. Apple şirketinin hisseleri değer kazanmaya başladı. Hissesi bir öncekine göre %1.24 arttı. Tesla’nın hisselerinde ise büyük bir düşüş yaşandı. Tesla %6.7 değer kaybetti. Bu konuda Tesla şirketinden bir açıklama gelmedi. Hisselerin ilerleyen zamanlarda durumu ne olur şimdilik bilinmez ama şu kesinlikle biliniyor. O da Apple Car 2024 yılında geliyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.