- Advertisement -

Apple ve Tiktok Anlaştı

0 253

Günümüzde Çin ve Amerika arasında süren savaşların ortasında kalan şirketlerden biri olan TikTok, daha fazla kullanıcıya erişebilmek adına yeni bir iş birliğine imza attı. Apple ile anlaşma sağlayan şirket Apple Music için ücretsiz abonelik kampanyasını başlattı.

Bugünlerde en çok kullanıldığına şahit olduğumu sosyal medya uygulamaların arasında yer alan TikTok, başta hiç rakibi yok gibi görünmüştü. Kısa süre içerisinde diğer sosyal medya uygulamalarının TikTok’taki var olan bazı özellikleri kendi kullanıcılarına sunması, pazarda şirkete rakip uygulamalar ortaya çıkması ve ABD’nin bu uygulama üzerindeki baskıları, pazardaki yeri için büyük bir engel oluşturmaya başladı. Bu dönem içerisinde Facebook’ta, TikTok’un rakibi Collab uygulamasını kullanıma sunmuştu.

Bunun yanı sıra yine geçtiğimiz günlerde RTÜK Başkan Yardımcısı olan İbrahim Uslu, İngiltere’de TikTok kullanılması hakkında bilgiler paylaşmış ve daha sonra uygulamayı kullanmayan kişilerin oranın yüzde 7 olduğunu söylemişti.

2020 yılının ilk aylarında TikTok hesabı açan Apple ise ilk kez Kasım ayında video paylaşmıştı. Bunun üzerine de Apple Müzik hesabı açarak karşılık veren TikTok, viral olan müziklerin bir araya getirerek oluşturulan çalma listesini Apple Music ’de paylaşmaya başladı.

 

 

TikTok Kullanıcılarına Ücretsiz Apple Müzik Aboneliği

 

Aynı zamanda Shazam ile benzer bir işbirliği yürütmüş olan Apple, Shazam kullanıcılarının da aynı şekilde App Müzik uygulamasını 5 ay ücretsiz bir şekilde kullanabileceğini açıklamıştı. Şirketler birbirlerinin uygulamalarını kullanmaya başlaması şirketler arasında kurulabilecek bir işbirliğinin planlaması olduğunu gösteriyordu ve nitekim öyle de oldu. Çok geçmeden yeni bir imza atıldı. Geçtiğimiz günlerde el sıkışan iki şirketin anlaşması ile ilk kez Apple Müzik aboneliği oluşturacak TikTok kullanıcılarının uygulamayı 4 ay boyunca ücretsiz bir şekilde kullanabileceği açıklandı. Yeni kampanyanın ise 4 Ocak 2021 tarihine kadar başlatılmış olan abonelikler adına geçerli olduğu açıklandı.

 

Böylelikle günümüzde birçok rakip uygulamaların bir araya gelerek daha güzel işler yaptığını ve kullanıcılara daha kolay erişebildiklerini görmüş olduk. Hem insanlar uygulamalara ücretsiz erişim sağlayabiliyor hem de işbirlikçiler yepyeni projelerle karşımıza çıkıyor. Biliyoruz ki önümüzdeki günlerde atılacak yeni proje temelleri olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.