- Advertisement -

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

0 206

Burun tıkanıklığı bedene verdiği rahatsızlıktan dolayı insan yaşamını olumsuz etkiler. Burun tıkanıklığına çözüm bulabilmek için sorunun tespit edilmesi önemlidir. Bazen sorun sıklıkla karşılaşan sinüs tıkanıklığı olabileceği gibi bazen de geçici tıkanıklıklardan meydana gelebilir. Tıbbi olarak burun tıkanıklığının nedenleri arasında 4 ana etken gösterilmektedir.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?
Burun tıkanıklığının nedenleri; enfeksiyon, alerji, yapısal anormallikler ve vazomotor rinittir. Özellikle soğuk havalarda burun tıkanıklığı ve şişkinliği görülmesinin sebebi histamin salgılaması sonucu burnunuza daha fazla kan akışı sağlanmasıdır. Bunun için enfeksiyondan kaynaklanan burun tıkanıklıklarında vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir.

Yapısal anormallikler ise burundaki herhangi bir yaralanma ya da deformatiler sonucu meydana gelmektedir. Vücudun polen, toz, saç ve nesnelere karşı alerjisi olabilir. Bu da burun tıkanıklığına neden olarak rahatsız edici bir konuma ulaşabilir. Burun tıkanıklığının nedenleri arasında son olarak vazo motor rinitler yer almaktadır. Genellikle stres, parfüm, sigara dumanı ve troid bezi sorunları gibi tetikleyiciler vazomotor rinite yani burundaki kan damarlarının, iltihaplanmasına, genişlemesine neden olabilir. Peki, burun tıkanıklığı nasıl geçer hızlıca burnun açılması için evde neler yapılabilir?

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?
Geçici burun tıkanıklıkları için uygulanabilecek acil çözümler bulunmaktadır. Örneğin 10-15 dakika sıcak duşta kalarak hızlı bir rahatlama sağlayabilirsiniz. Duş esnasında derin nefes alıp vererek buharı burnunuzda hissetmeye çalışın. Yatma pozisyonunuzu dik ve yukarı bakacak şekilde ayarlayarak burun tıkanıklığına geçici çözüm bulabilirsiniz. Çünkü genel olarak bir yanın üzerine yatıldığında burun tıkanıklığı kötüleşmektedir.

Burun tıkanıklığını önlemek için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri de buharlı sıcak sudur. İçine sıcak su doldurduğunuz bir kabın üzerine başınızı eğin. Bir havlu yardımıyla başınızı örterek kabın kenarlarını kapatın. Böylelikle buharın dağılmasını engelleyerek, burnunuza direk buhar uygulayabilir ve tıkanıklığın giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Su başta olmak üzere taze sıkılmış meyve suları ve sıcak bitki çayları gibi içeceklerde burun tıkanıklığına iyi gelen şeyler arasındadır. Ayrıca bazı insanlarda burnun üzerine direkt sıcak havlu uygulama gibi yöntemlerde fayda sağlamaktadır. Ancak bir haftadan fazla süren burun tıkanıklıklarında enfeksiyon olma riskine karşı mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.