- Advertisement -

Clubhouse nedir?

Clubhouse nedir?

0 436

Club House Nedir?

Son dönemlerde popüler hale gelen Club House sosyal medya platformlarından biridir. 2020 yılında kullanılmaya başlanan bu platform Facebook ve Instagram gibi uygulamalardan farklıdır. Burada fotoğraf ve video paylaşımı yapılmamakta olup platform sesli etkileşim üzerine kuruludur.

Sesli sohbet odaları üzerinden iletişim sağlayan Club House kullanıcılar tarafından ilgi çeken konularda sohbet odalarına katılmayı ve bu konular hakkında tartışabilmeyi sağlar. Bu uygulamayı diğer sosyal medya platformlarından ayıran en önemli farklardan biri davetiye usulünün kullanılmasıdır. Yani bu uygulamayı kullanabilmek için mevcut üyelerden davetiye alınması gerekir. Peki Clubhouse uygulamasına nasıl davetiye alınır bunu sizler için farklı bir makalemizde derledik linke tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

Özellikle 21 Ocak 2021 tarihinde piyasa değeri daha da artan uygulama şimdilik sadece iOS kullanıcılarının erişimine açıktır. Bu uygulama üzerinden beğeni, yorum, yazılı mesaj, görüntülü konuşma yapma imkanı yoktur.

Club House Nasıl Kullanılır?

Kendi içerisinde odalara ayrılan Clubhouse kullanımı için daveti alıp kabul edilir ve iletişim yalnızca ses yoluyla kurulur. Odalara katılan üyeler konuşulanları dinleme ve moderatörden izin alıp sohbete dahil olabilir. Sohbet için kullanılan odalar konu başlıklarına göre birbirinden ayrılır.

Club House üyelik için öncelikle uygulama telefona indirilir. Daha sonra kullanıcı adı seçilir ve SMS ile doğrulama yapılır. Ardından hesap beklemeye alınır. Uygulamada aktif olan üyelerden bir davetiye geldiğinde bekleme listesinden çıkan üye platformu aktif olarak kullanabilir hale gelecektir. Üyelik tamamlandıktan sonra farklı odalara dinleyici olarak girilebilir.

Elon Musk’ın Club House’a Katılması

Özellikle pandemi döneminde iletişim eksikliği ihtiyacını gidermekte son derece etkili olan Club House platformu tanıdık tanımadık pek çok insanla sohbet etme fırsatı sunar. Yaşanan anlık iletişim boşluğunu dolduran bu platform özellikle Elon Musk’ın katılmasıyla ününe ün katmıştır. Uygulamanın tüm dünyaya duyurulmasında etkili olan Elon Musk yayını Türkiye dahil birçok ülkede trendler listesine girmiştir.

Dünyanın en zenginleri arasında yer alan Elon Musk Club House’a katılıp canlı yayın yaptı. Bu katılım özellikle Twitter’da gündem haline geldi ve katılımda birçok konu ele alındı. Bu konular arasında çocuk eğitimi, aşı çalışması, uzaylılar, Mars projesi ve daha pek çok konu yer almaktadır. Yayın Mars projesi ile başlamış ve aşı çağı beklentisi ile devam etmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.