- Advertisement -

Depremde raylı sistemin önemi nedir?

0 419

Deprem de raylı sistemin önemi nedir?

Son zamanlarda yaşanan depremler sonucunda binaların tuzla buz olmasında ve pek çok insanın yaşamını yitirmesinden maalesef dayanıklı olmayan binalar sorumlu. Burada beş üstü depremde binalar zarar görürken Japonya da dokuz seviyelerinde olan deprem sonucunda kimsenin hayatını kaybetmemesinin sebebi tabi ki de raylı sistemler peki bu raylı sistem nedir?

Raylı sistem dediğimiz şey binaların ray üzerine yerleştirilmesidir ve deprem meydana geldiğinde yerkabuğundan bağımsız olarak rayın üstünde hareket etmesidir böylelikle de bina en az zararı görebiliyor. Yeni yapılan binalar eski yapılan binalara göre depremlerde çok daha fazla hareket eder bunun sebebi ise rayların oluşturduğu esneme payıdır eğer esneme payı olmazsa bir bina da tuzla buz olması da muhtemeldir. Japonlar bina temelinde izolasyon kullanılıyor bu da yeryüzüyle binanın bağlantısını kesmeye yarıyor bu şekilde de çok yüksek olan depremler sonucunda binaların kırılması engelleniyor ve esneme payı bırakılarak daha fazla sallanmasına ancak zarar görmesine engel oluyor.

Türkiye’de raylı sistem kullanılıyor mu?

Türkiye’de çok fazla binalarda raylı sistem kullanılmasa da bazı binalarda bu sistem mevcuttur. Tamamen raylı sistemin ülkemize getirilmeye çalışılıyor ancak eski yapı Türkiye’de çok fazla ve onların geri dönüştürülmesi ve ellerin de çabuk tutulması gerekiyor maalesef deprem kapıda ve hayatımızı kurtaracak olan da binaların sağlamlığı.

Japonya’da raylı sistem nasıl ortaya çıkmış?

Japonya’da 1995 yılında meydana gelen ve 6 bin kişinin ölümüne sebep olan 7,2 büyüklüğünde deprem sonrasında çıkartılan inşaat yönetmeliğine göre yapılacak yeni binalar için kurallarla koruma sistemini zorunlu kılmışlardır ve bu sayede yılda binlerce deprem yaşanan Japonya için de hayat kurtaran bir proje olmuştur. Kobe de yaşanan bu deprem sonrasında katı olan inşaat yönetmeliği üstün teknoliji ve milyarlarca dolar harcayarak bu uygulamaları gerçekleştirerek daha sonra yaşanan depremlerde zarar oranını en aza indirmeyi başarmıştır.

Yeni yapılan binalar depreme ne kadar dayanıklı?

Türkiye de meydana gelebilecek depremin şiddeti en fazla 7,6 dır ve bunun üzerinde şuana kadar hiç deprem görülmemiştir ve 99 depreminden sonra yapılan binaların buna uygun olduğu söyleniyor. Yani yeni yapılan binaların 7,6 şiddetine kadar dayanacağı söyleniyor. Ancak bu yeni yapılan binaların yedi katlı olanlarında bunun geçerli olduğunu ve yedinin üstündeki binalar için uzun dalga hesaplarına göre inşaat şartı koyulması gerektiğini ve şuanda mevcut olan kanunun da yedinin üstünde kat sayısı olan binalar için geçerli olamayacağı söylenmiştir.

Maalesef deprem olduğu an sadece aklımıza geliyor daha sonra tamamen unutup bir sonraki deprem felaketine kadar yaşamımıza devam ediyoruz ve bir çözüm aramıyoruz ancak yaşamak için bir çözüm bulunmalı ve hemen uygulamaya geçilmeli Japonya biran önce inşaat yönetmeliğini devreye sokmak için çalışmalarda bulunmuş biz de önce eski olan konutları kentsel dönüşüme sokarak ve bunu hızlandırarak başlamalıyız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.