- Advertisement -

Dogecoin nedir? Neden yükselişe geçti?

0 4.028

Dogecoin Nedir?

Dogecoin; elektronik para birimi olup, sembolü Ɖ şeklindedir. ‘’To the moon!’’ sloganıyla özdeşleşmiştir. Kripto para piyasasına 2013 tarihinde giriş yapmıştır. Logosunda Japon Shiba Inu cinsi köpek bulunmaktadır. Şu anda ticari uygulanırlığı az olmasına rağmen, internette daha çok baış ve bahşiş olarak kullanılmaktadır. Piyasaya giriş yaparken her yıl 5.2 milyar adet Dogecoin üretileceği belirtilmiştir. Dogecoin kripto para biriminin yaratıcısı, IBM yazılım mühendislerinden Billy Markus ile Adobe grup yöneticisi Jackson Palmer olmuştur.

 

Dogecoin Neden Yükselişe Geçti?

Ocak 2014 tarihine gittiğimizde, Dogecoin’in işlem hacminin Bitcoin dahil tüm kripto paraların toplam işlem hacmini geride bıraktığına şahit olduk. Yüksek işlem hacmine rağmen yine de piyasa değeri Bitcoin gerisinde kaldı. Dogecoin’in bu davranışı, 2014 Mart ayında statik blok ödülüne çevrildi. 2017 yılında başlayan ve 2018 başına kadar olan kripto para savaşında, Dogecoin artış eğilimini sürdürdü ve 0,017 dolarlık zirve değerini 7 Ocak 2018’de yakaladı. Böylelikle toplam piyasa kapitalizasyonu 2 milyar USD oldu.

Ocak ayının son haftasında değer grafiği incelendiğinde, Dogecoin krpto parasının fiyatını 0,013 dolara çıkardığını böylelikle yüzde 45’e varan bir değer kazandığını görüyoruz. 24 saatlik zaman dilimi içerisinde piyasada tam 9 milyar 394 milyon dolarlık piyasa hacmine ulaşarak; kripto para piyasası içinde 7. Sıraya yükselmiştir.

Elon Musk, DOGE için destek vermiş; verilen bu destek insanların bu kripto paraya yönelmesine neden olmuştur. DeFi gelişmesi, Ethereum ağında işlem görmeye başlaması, merkeziyetsiz finans kullanıcıları için alternatif bir yatırım olması DOGE’nin piyasa değerinin artışına sebep olmuştur.

Dogecoin yatırımcıları, kripto paranın yükselişini sürdürmesini arzu etseler de, analistler yükselişin sürmesi için yeterli likiditesinin olmadığı konusunda hemfikirler. 0,014 dolar seviyesini yeniden test edeceğini ve ardından da mutlaka fiyatta bir düzelmenin olacağı görüşündeler.

 

Dogecoin Nasıl Alınır?

Dogecoin satın almak için Paribu, Koinim gibi kripto para borsalarında yer almanız gerekmektedir. Gerçek kimliğiniz ile hesap oluşturmanız ve hesabınızın doğruluğu onaylandıktan sonra da EFT, havale ile para yatırmanız gerekir. Paribu’da dikkat etmeniz gereken husus, EFT’havale gönderimi yapacağınız hesabın da size ait olması gerektiğidir. Dogecoin’in Türk Lirası üzerinden değerini sorguladığımızda; 1 Doge= 0,50843194047367 TL’dir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.