- Advertisement -

Elon Musk’ın inanılmaz buluşları

0 441

Elon Musk kimdir?

 

1971 yılında Güney Afrika’da dünyaya gelen Elon Musk, dünyanın en cesur internet girişimcisi olarak Ticaret hayatına atıldı. Kendisi Stanford Üniversitesi’nde okurken internetteki ticaret hacmini ve para kazanma potansiyelinin sınırsızlığını görünce eğitim hayatını yarıda bırakıp girişimci ruhunun peşinden gitti. Musk, daha 12 yaşında iken bir bilgisayarlara büyük bir ilgi duyuyordu. İlkokulda iken Blastar adı verilen bir yazılıma ( basit bilgisayar oyunu) imza attı. İçine kapanık, kitap okumayı seven ve arkadaşları tarafından sevilmeyen hatta dayak yiyen Musk, dövüş sanatlarında da kendini geliştirmeyi başardı. Babası iyi bir mühendis olan Musk, 17 yaşında Kanada’ya yerleşerek Queen’s Üniversitesi’nde okumak istedi. Daha sonra 1992 yılında Musk, Pennsylvania Üniversitesi’nde iktisat üzerine lisans aldı. Enerji Fiziği üzerine master yapmak istediyse de Stanford üniversitesindeki öğrenimini yarıda bırakmıştır. 2002 yılında da ABD’den vatandaşlık aldı. Bu yıl, PayPal platformunun satışından, 1.5 milyar dolar para kazandı.

 

 Elon Musk SpaceX ve Tesla İlişkisi

 

Musk 1999 yılında x.com sitesini kurdu. Kısa bir süre sonra da bu site PayPaL olarak tüm dünyada para transferini sağlayan ve cüzi bir komisyon karşılığında sanal ve global bir banka görevini üstlenerek tüm dünyada en güvenilir para transfer platformu olarak ün saldı. E-ticaret sitelerinin yeni yeni gelişmeye başladığı dönemlerde, alt yapısını çok iyi kurduran Musk, bu platform ile e-ticareti de canlandırmış oldu. Elon Musk daha sonra PayPal platformunu satarak, 2002’de SpaceX şirketini kurdu. Uzay araştırmaları, Mars gezegenine yolculuk gibi çılgın projelerini burada işe aldığı parlak mühendislerle sürdürmeye çalıştı. Daha sonra 2003 yılında da Tesla Motors şirketini kurdu.  Elon Musk, ticari uzay yolculukları projesini ortaya attı. Bu proje uzun soluklu ve büyük yatırımlar isteyen bir proje idi ve hala devam ediyor. Musk,  uluslararası Uzay İstasyonları için kargo taşımacılığını  bu şirket vasıtası ile yapmaktadır. Şirket, Falcon 9 adı verilen insansız roketi uzaydaki istasyona fırlatmayı başardı. Elon musk, en az 100 yolcu kapasiteli bir uzay gemisini, Mars gezegenine göndermek istiyor. En büyük hayalinin bu olduğunu söyleyen Musk, şimdi kripto para piyasasına da el attı.

 

Elon Musk ve Tesla İlişkisi

 

Elon Musk, değişik fantezileri olan bir girişimcidir, elektrik araçların, dizel ve benzinli araçlara rakip olabileceğini ön gören az sayıda girişimcilerden biridir. Elektrikli araçları besleyecek batarya teknolojileri henüz yeni yeni gelişme aşamasında iken, Musk, elektrikli araçların ve hibrit araçların, geleceğini net bir şekilde gördü. 2003 yılında da Tesla ismini verdiği şirketi kurdu. Şu anda üretmiş olduğu Tesla model arabalar, tüm dünyada satılmaya devam ediyor. Tesla Motors sadece araba üretmekle kalmıyor, aynı zamanda akü üretimi, güneş panel üretimi gibi projeleri de hayata geçiriyor. Tesla şirketinin ilk ürettiği araç, 3.7 saniyede 60 mile çıkabilen ve 250 km menzili olan Roadster isimli elektrik araçtır.  Daha sonra Model S elektrikli aracı üreten şirket; bu aracı 58.500 dolar fiyatla satmaya başladı.  Şirketin Daimler ve Toyota ile stratejik ortaklığı vardır. Geleceğin en iyi elektrikli araçlarını üretme konusunda, diğer güçlü şirketlere ön ayak olması bakımından Tesla şirketi ayrı bir yere ve öneme sahiptir. Tükenmeye yüz tutan fosil yakıtların yerine kullanılacak olan bataryalarla çalışan araçların artması ile, doğaya salınan zararlı HC, NOx, CO gazlarının küresel ısınmayı frenlemesi hedeflenmektedir. Ancak bataryaları doldurmak için yine, enerji santrallerine ihtiyaç doğmaktadır. Bataryalara aktarılacak elektrik enerjisinin fosil yakıt tüketen santrallerden elde edilmesi, ilk etapta pek bir iyileştirme getirmese de, Elon Musk, enerji santrallerine de el atarak alternatif enerji kaynaklarını kullandırmayı teşvik edebilir. Böylece ilk elden elde edilecek elektrik enerjisi, fosil yakıt bağımlılığından tamamen kurtulabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.