- Advertisement -

Gelen kısıtlamaların vaka sayısına etkisi var mı? Kısıtlamalar ne kadar etkili?

0 224

GELEN KISITLAMALARIN VAKA SAYISINA ETKİSİ VAR MI?
KISITLAMALAR NE KADAR ETKİLİ?

Son zamanlarda çoğu kişinin aklında ‘’Gelen kısıtlamaların vaka sayısına etkisi var mı?’’ gibi sorular var. İnsan yapılan kısıtlamalar için maddi ve manevi fedakarlık göstermekte, haliyle de bu fedakarlıklarının karşılığını alabilecekler mi akıllarında merak konusu. Peki herkes üzerine düşeni yapıyor mu? Bunu da ayrıca sormak gerekir.

Kovid-19 virüsü nedeniyle dünya genelinde 1,6 milyondan fazla insan yaşamını yitirdi. Bu ülkemizin hatta dünyanın gündemi de epeyce değişti. Herkes bitip bitmeyeceğini merak ediyor. Bu konuda öngörüde buluna bilmek için vaka sayıları oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Bu vaka sayılarını en aza indirebilmek için maske, sosyal mesafe, sokağa çıkma kısıtlamaları gibi farklı önlemler getiriliyor. Peki bu önlemler ne kadar etkili? Birçok insanın aklında bulunan sorulardan birisi de budur. Yeni gelen sokağa çıkma kısıtlamalarından sonra bu soru daha da baskın hale gelmeye başladı.  Aslında bundan önce insan kendine ‘’Ben bu önlemlere ne kadar uyuyorum?’’ diye de sormalı. Yeni gelen kısıtlamaları değerlendirecek olursak öncesi ve sonrası analizi yapmalıyız. Vaka tablosuna baktığımızda kısıtlamalardan sonra vaka sayısında azalma olduğunu görebiliriz. Peki yeterli bir sayı mı? Tabii ki bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişmekte fakat bakan Koca’nın ‘’Bugün tespit edilen 5.064 yeni hastamız var. Ağır hasta sayısı 6.000 ‘e yaklaştı. Hastane yükümüz halen çok yüksek. Kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durarak sevdiklerimizi koruyalım. Kısıtlamaların etkisini yakında daha belirgin göreceğiz.’’ şeklinde yayınlamış olduğu tweet ile bu sorumuza bir nebze de olsa yanıt bulabiliriz.

Sonuç olarak bu konuyu özetlemek gerekirse vaka tablosundaki veriler üzerinden değerlendirdiğimizde gelen kısıtlamaların vaka sayısı üzerinde etkili olduğu gözlemlenmektedir. Ne kadar etili olduğunu ise kişinin beklentisine ve fikrine göre değişmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.