Kamu Bankalarına Ait ATM’ler Birleşiyor

0 23

Kamu Bankaları Tasarruf Kararı Aldı

Tüketiciler bankacılık işlemlerini öncelikle dijital bankacılık ve TM üzerinden yapıyorlar. Bu durum, müşterilerin bankada beklemesinin önüne geçiyor, işlemleri hızlandırıyor. Bazı bankalar da banka şubesinden işlem yapmak için alt limit sınırı koydu. Hal böyle olunca tüketiciler neredeyse tüm bankacılık işlemlerini kolaylıkla ATM’den gerçekleştirebilmekteler.

Kamu bankaları olan Halkbank, PTTBank, Ziraat Katılım, Emlak Katılım, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Vakıfbank ATM’leri ortak kullanmaya karar verdiler. Bu banka işlemleri tek bir ATM üzerinden yapılınca, herhangi bir masraf ve komisyon ücreti alınmayacak. Benzer bir uygulamayı daha önce özel bankalardan QNB Finansbank gerçekleştirmiş, TEB ve Denizbank ile ortak ATM kullanımına gitmişti.

 

ATM’ler Bankalar İçin Oldukça Maliyetli

ATM’leri birleştirme kararının arkasında, masrafları azaltma çabası yatmaktadır. Bankalar ATM için öncelikle ilk yatırım maliyeti olan satın alma ve yer kirası bedeline katlanmak zorunda kalıyorlar. ATM’ler genelde çok uğrak yeri olan cadde üzeri ve alışveriş merkezlerinin içerisinde olduğundan yerler yüksek rakamlara kiraya veriliyor. ATM’lerin enerji giderleri, bakımı ve temizliği için personel giderleri, yazılım lisanslarına yapılan ödemeler ciddi paralar tutuyor. ATM’lerin kamu bankaları tarafından tek bir yerde toplanması bu bedellerin oldukça azalmasına yardımcı olacaktır.

Her bankanın ATM’sinde mevcut durumda kendi tasarımı olan ekranlar mevcut, ancak bankaların imzaladığı protokol ile tek AVM’ye dönüşüm sağlandığında ortak bir ekran tasarımı hayata geçirilecek. Yapılan ön hesaplara göre, ortak AVM  projesi ile, yıllık 1 milyar lira tasarruf edilecek.

Ortak AVM Kullanımında Masraf Ve Komisyon Alınacak mı?
Mevcut durumda, bir banka kartı kendi ATM’sinden farklı banka ATM’sinde kullanıldığında yapılan işlemler için tüketici komisyon veya masraf ödemektedir. Bunun sonucunda tüketiciler yeteri kadar ATM’lerin avantajından yararlanamıyor, komisyon ödememek için bulunduğu yere en yakın kendi bankasına ait ATM’yi bulmaya çalışıyor.

Kamu bankaları, kendi aralarında yaptıkları işbirlikleri sonucunda kendi ATM’lerinde diğer bankaların kartlarının kullanımında komisyon alınmasını durdurmuştu. Şu anda hayata geçirilecek ortak ATM kullanımında, tüketicilerin devlet bankalarına ait kartlarla yapacakları tüm işlemler ücretsiz olacak.

Şu anda hayata geçirilen ATM projesinin temeli 1995’te atıldı. O dönemde İTO’na Ziraat Bankası’nın iştiraki olarak, Bileşim Finansal Teknolojiler ve Ödeme Sistemleri AŞ adıyla şirket kaydı yapıldı. Şirketin eşit paya sahip ortakları Türkiye Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası ve Halk Bankası olup; kayıtlı sermayesi 145 milyon TL’dir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.