- Advertisement -

Koronavirüs Nasıl Mutasyona Uğradı? SARS-CoV-2 Nedir?

0 229

KORONAVİRÜS NEDEN VE NASIL MUTASYONA UĞRAR?

Covid-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 ile ilgili bilim dünyasında her geçen gün yapılan testler sonucu farklı sonuçlar elde ediliyor. Bugünde kadar insanlarda görülmediği için varlığından dahi haberdar olmadığımız bu virüsün ne gibi ortamlarda yaşadığı ve hangi durumlara nasıl adapte olduğuna dair her gün yepyeni bilgiler gün ışığına çıkıyor.
Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmada bilim insanları mutasyona uğrayan koronavirüsün ”zayıfladığına” dair bir işaret olabileceğini açıkladı. Yine Malezya’da yapılan bir çalışmada ise bu virüsün mutasyona uğradığı keşfedildi. Bu değişimin virüsü daha bulaşıcı yaptığı anlaşıldı.
Yeni tip koronavirüs (SARS-CoV-2) söz konusu olunca beklenmedik değişimleri çağrıştıran mutasyon aslında virüsün yaşam döngüsünün en doğal parçasıdır.

Peki, virüsler nasıl ve neden değişime uğruyor?

Virüsler genetik seçimin bir sonucu olarak devamlı bir şekilde değişim geçiriyor. Hafif genetik değişimler, mutasyon (değişinim) sonrası gerçekleşirken bazı büyük genetik değişimler rekombinasyon (yeniden birleşme) sonrasında gerçekleşiyor.

Mutasyon, virüsün genomu yani genetik materyallerinde bir hata oluşması üzerine gerçekleşir. Rekombinasyon ise enfekte olan virüslerin genetik bilgilerinin değişimi sonrasında yeni bir tip virüs olarak ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.
Mesela Covid-19 virüsüne neden olan SARS-Cov-2‘nin, yarasalarda bulunan bir virüsün aracı olan bir hayvandaki başka bir virüs ile yeniden birleşmesi kısaca rekombinasyonu sonrasında ortaya çıktığı ve insanları etkileyebilen bir materyale sahip olduğunu biliniyor.

Mutasyon nasıl gerçekleşiyor?

Koronavirüslerin yedinci çeşidi olan SARS-CoV-2, adını etrafının sararak taç oluşturan protein kapsüllerinden almaktadır. “Corona” Latin dilinde taç anlamına gelmektedir.
Bu protein kapsülcükleri, mikroskop altında dikeni anımsatan sivri uçlar olarak görülür. Bu sivri uçlar, virüsün canlı bir hücreye tutunmasına yardımcı olmaktadır. Bunların ucundaki anahtara benzeyen şekiller ise virüsün hücreye girip daha sonra çoğalmasını sağlıyor.
Kilidi açan yani hücre içine girmeyi başarabilen virüsler ise hücre içinde genetik materyelini kopyalamaya ve böylece daha hızla çoğalmaya başlıyor. Yüzlerce hatta binlerce kopyalama esnasında zaman zaman hatalar oluşmakta. Oluşan hatalara ise mutasyon adı verilir.
DNA virüslerinde, mutasyon oranı diğerlerine göre daha azken, RNA virüslerinde bu oran oldukça fazladır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.