- Advertisement -

Milli Uzay Programı Nedir, TUA Ne Zaman Kuruldu? Türkiye 2023’te Uzaya Gidecek Türk’e İsim Arıyor! Market

0 7.697

Milli Uzay Programı Nedir,  TUA Ne Zaman Kuruldu? Türkiye 2023’te Uzaya Gidecek Türk’e İsim Arıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Uzay Programı amaçlarını açıkladı. TUA’nın legosu tanıtılan toplantı, ülke genelinde heyecanla takip edildi. Birçok insan Milli Uzay Programı nedir, ne zaman kuruldu sorularına cevap arıyor. İşte ayrıntılar…

Milli Uzay Programı, Beştepe Millet Kongre ve Kültüre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tarihi açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’ Milli Uzay programı uzun süren bir çalışmanın ürünüdür. Program gerçekçi ama rekabetçi amaçları kapsayan içerikleri ile ülkemizin uzaydaki yol haritasıdır. Bu harita ülkemizi üst liglere taşıyacak.’’ dedi.

Milli Uzay Programı Nedir?

Milli Uzay Programı, küresel gelişmelere kulak vererek, ülkemizdeki mevcut potansiyeli uzay politikaları üzerine kuran detaylı bir projedir.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Nedir, Ne Zaman Kuruldu?

Türkiye kendi ekosistemini oluşturmak için paçaları sıvadı. Ülke içi uzay çalışmalarında yerli ve milli bir politika izlenmeye devam ediliyor. Genç ve enerjik bir ekosistem için 13.12.2018 tarihli 23 sayılı kararname ile Türkiye Uzay Ajansı kuruldu. Başkan ve yönetim kurulu üyeleri 7 Ağustos 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı atama kararı ile belirlendi. Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı bu sistemi yakından takip ediyor.

Milli Uzay Programının Hedefleri Neler?

Milli uzay programının hedefleri arasında en önemlisi ülkenin dışa bağımlılığının sonlandırılmasıdır. Milli bir uzay teknolojisi ile altyapı geliştirilerek, ülkenin kalkınması hedefleniyor. Türkiye olarak bilimsel bilgi ve tecrübelerde pay sahibi olmayı amaçlayan program, özellikle gençlerin uzay merakının arttırılmasını bekliyor. İşte diğer hedefler…

  • Cumhuriyetin 100.yılı olan 2023’te Ay’a ilk Türk’ü göndermek,
  • Ticari bir marka oluşturmak ve küresel güçlerle rekabet edebilmek,
  • Ülkemize ait bölgesel zamanlama ve konumlama sistemleri oluşturmak,
  • Uzay limanı işletmesi kurarak, uzaya erişimi sağlamak,
  • Uzay meteorolojisi ve havası olarak isimlendirilen yatırımlar yapmak,
  • Uzay teknolojileri konusunda etkin insan kaynağı oluşturmak,
  • Ülkemizin yetkinliği dünya üzerinde artırmak gibi hedefleri var.

2023’te Uzaya Gidecek Türk’e İsim Aranıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023’te uzaya gitmek isten birçok Türk’ün olabileceğini hatta kadınlardan bile aday çıkabileceğini açıkladı. Uzaya gidecek olan Türk’ün bilim misyonu olarak veri kaydedeceğini söyleyen Erdoğan, gönüllüler arasından seçilen kişilere uzay teknolojisi eğitimleri verileceğini belirtti.2023’te uzaya gidecek Türk için astronot veya kozmonot kelimeleri yerine Türkçe bir isim bulmayı arzu ettiğini söyleyerek, dil bilimcilerine çağrı yaptı. Milli Uzay Programları kapsamında belirlenecek isim tüm dünyanın ilgisini çekti. Vatandaşlar Ay’a gidecek Türk için yeni isimler bulmaya başladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.