- Advertisement -

Nokia 5G Yatırımı Yapıyor

0 196

1992 yılında telefon pazarına giren Finlandiya devi Nokia, 2007 yılına kadar mükemmel bir şekilde ilerlerdi ve telefon pazarında hep 1 numara oldu. 2007 telefon sektörünün yeni revizyonuyla Nokia yeni teknolojiye ayak uyduramayarak düşüşe geçti. Bu kontrolsüz düşüş, kartopu etkisiyle büyüdü ve yapılan AR-GE çalışmaları da fayda etmez oldu. İşin sonucunda Nokia neredeyse pazardan tamamen silindi ve Finlandiyali şirket çareyi hisselerin tamamını satmakta buldu. 2013 yılında Nokia 7.2 milyar dolar karşılığında Microsoft’a satıldı. Microsoft’un amacı ellerindeki Windows Phone işletim sistemini Nokia adıyla piyasaya yaymaktı.
Maalesef ki işler Microsoft için de iyi gitmedi. Nokia’ya karşı olan ön yargıyı kıramadılar ve Nokia’yı pazarda iyi bir yere sokamadılar. Hatta bu yanlış hamle, Windows Phone işletim sistemini de yerle bir etti. Microsoft için büyük hüsranla sonuçlanan Nokia vakasının sonucunda, Nokia tekrar satıldı. Sadece 350 milyon dolar karşılığında Foxcann adında Tayvan’lı bir firma Nokia’yı satın aldı. Yeni şirket, yeni bir yönetim anlayışı getirerek Nokia’yı tekrar hak ettiği yerlere çıkartmaya kararlıydı.

Nokia’nın 5G Yatırımı

Nokia 2019 üçüncü çeyreğinde hedefine ulaştı. Satışları %5 arttı ve şirket gelirine büyük bir yansıması oldu. Tayvan’lı şirket bu geliri kendi ceplerine almak yerine yine yatırımlarda kullanmayı tercih etti. Şuan aktif 48 ticari 5G anlaşmasına bulunuyor ve bu sayı daha da artacak. Nokia CEO’su Rajeev Suri 5G yatırımlarıyla alakalı “İşlerimizin birçoğu iyi performans gösteriyor ve 4. çeyreğin daha güçlü olmasını bekliyoruz.” sözlerini sarfetti. Rajeev Suri ayrıca belirtti; 5G yatırımlarında karşılarına çıkacak sorunları önceden gördüklerini ve hazır olduklarını söyledi.
İlk nesil 5G ürünlerinin çok yüksek maliyetli olduğunu ve bundan dolayı kar marjının düşük kaldığını belirtti. Buna bir çözüm olarak Nokia, 2020 yılında 5G yatırımlarını arttıracağını ancak bu sefer tek bir tedarikçi firmayla çalışarak maliyeti %20 ile %30 arasında azaltacağını iddia etti. Nokia çok ciddi rakipleri olmasına rağmen 5G teknolojisinde lider seviyesine çıkmakta kararlı gözüküyor. Bunu başarıp başaramayacağı ise tartışma konusu. Bu kadar yıl pazardan uzak kalmış bir şirketin şimdi 5G teknolojisini kullanarak Huawei, Samsung gibi firmayla yarışması çok zor. 2020 ilk çeyreğindeki Nokia raporlarını incelediğimizde şuan yapılan yatırımların doğru olup olmadığını görmüş olacağız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.