- Advertisement -

Ölen Kişinin Dijital Kopyasını Oluşturmak

0 196

Ölen Kişinin Dijital Kopyasını Oluşturmak

Ölen kişiyi ölümsüzleştirmek, dijital olarak mümkündür. Bilimin ve teknolojinin sınırları yok ve bu heyecan verici fikir, dijital olarak gerçekleştirilebilir. Bilim kurgu filmlerinin senaryolarını birkaç yıl sonra görüyoruz. Örneğin 1980’li yıllarda çevrilen görevimiz tehlike dizisindeki 3 boyutlu kauçuk maske üreten bilgisayarlar ve 3D yazıcılar artık günümüzde kullanılıyor; kara şimşek dizisinde kendi kendini süren KID isimli siyah arabadan çok daha yetenekli araçlar ( Tesla) otoyollarda fosil yakıt bile kullanmadan ilerliyor.  Günümüzde Black mirror dizisini seyredenlerin de çok iyi bildiği gibi, sevgilisini kaybeden kadının, ölen sevgilisinin sosyal ağlardaki kayıtları, ses profilleri, eğilimlerinin AI yapay zekaya veri olarak aktarılarak dijital bir kişilik oluşturma hikayesi çok beğeni topladı. Pekiyi böyle bir şey gerçekten mümkün mü? Evet, uzun yıllar boyunca insanların internet ortamına aktardıkları verileri kullanarak yapay zeka yardımı ile  dijital bir kişilik meydana getirilebiliyor. Bu dijital kişilikle dijital ortamda hasret gidermeye devam etmeniz mümkün. Böyle bir projeyi hayata geçirmeye çalışan Microsoft, gelecek için böyle bir teknolojinin peşinde.

İnsanı Dijital Platformda Klonlamak

Her- Aşk filmini izleyenlerin de hatırlayacağı gibi, sanal bir yapay zeka ürünü işletim sistemi ile, kendi kendine milyarlarca TB veri toplayarak ve bu verileri işleyerek, bir kişilik oluşturmak hiç de imkansız değil. Filmdeki kahramanımız, bir kadına bürünmüş dijital bir kişilikle aşk yaşıyor. Tüm ihtiyaçlarını karşılayan bu sanal kadına aşık olan kahramanımız,  günün birinde işletim sisteminin geri çağrılması ile büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor.  Çin’de geçtiğimiz yıl, özellikle ölüme yaklaşan yaşlı insanlarla ilgili çok çarpıcı bir proje hayata geçmişti. Bu kez dijital bir profil yerine, yaşlı insanın kopyası robot olarak tasarlanmıştı böylece, hem ses hem düşünce yapısı hem de belleği kullanılarak o insanın gelecekte olaylara nasıl tepki vereceği de o insandan alınan verilere göre bir bakıma ön görülebilmişti.  Ölen kişi hayatta iken bir olaya ne tepki verdiyse, robot o tepkileri veri deposuna işleyerek yapay zeka yardımı ile benzer tepkiler verebiliyordu. Özetle insanı dijital olarak kopyalamak mümkün. Gelişen malzeme bilimi ile de fizyonomisini kopyalamak mümkün. Böylece android zeki klonlar üretmenin önü açılıyor.

 

 

Kişi dünya değiştirdiğinde dahi bu robot, yeni olaylara karşı, merhumun tepkilerine benzer tepkiler veriyor ve aile bireylerini az da olsa mutlu edebiliyordu. Microsoft’un veya Çinli şirketlerin, bu işi hayata geçirmeleri için, insanların özeline dalması ve tüm ayrıntılara hakim olması gerekiyor. Elon Musk da Neuralink projesi ile şimdiden insan beynine çip yerleştirerek, onların belleklerindeki derinliklere ulaşma amacında. Ancak insanların bu kadar derinlemesine özel hayatına girmek, onların düşüncelerine sızmak o kadar kolay olmayacak.  Bu sistemler şimdilik, bulut tabanlı veri toplama sistemleri kurarak e-posta, sosyal ağ etkileşimleri, e-postalardan alacakları bilgilerle yetinmek zorunda kalacaklar. Neuralink gibi işi kökten halledecek teknolojiler için insanlık hazır değil.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.