- Advertisement -

Organik Tarım Ürünlerini Nasıl Ayıracağız

0 205

Türkiye genelinde hemen hemen tüm büyükşehir merkezlerinde organik tarım ürünlerine giderek artan bir tüketim ihtiyacı bulunmakta. Peki aldığımız sebze ve meyvelerin organik tarım ürünü olup olmadığını nasıl anlayacağız? Organik tarım ürünleri alırken nelere dikkat edeceğiz?

Biraz daha açık konuşursak, şehir merkezlerinde marketler ve pazarlardan aldığınız sebze, meyve ürünlerinde sentetik gübre, pestisit, hormon, hayvan yem katkıları ayrıca halk arasında GDO olarak bilinen genetiği değiştirilmiş organizma olmadığına nasıl kanaat getireceğiz?

Hangi gübre kullanıldığını sorun

Öncelikle gübre konusunda başlayalım. Sebze veya meyve herhangi bir organik tarım ürünü alırken, yetiştirilmesinde hangi gübre türünün kullanıldığını öğrenmemiz gerek. Bilinen en iyi tarım gübresi içinde %12 azot ve %12 fosfor pentaoksit olan guano adındaki kurutulmuş kuş gübresidir. Bu noktada satıcı nereden bilebilir ki, diye düşünebilirsiniz. Ancak gerçekten organik tarım ürünü satan bir satıcı organik tarım ürünü sebze ve meyvelerinin hangi gübreyle yetiştirildiğini bilir.

Kuş gübresine ek olarak, organik tarım ürünü yetiştiriciliğinde azot, fosfor ve potasyum bakımından besin elementleriyle zengin ve aynı zamanda toprağı besleyen gübre türüyse Ahır Gübresi olarak bilinir. Bu gübreyle yetiştirilen sebze ve meyve organik tarım ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

Gübre konusunda bir uyarıda daha bulunmak gerekirse, bu gübre türlerine özellikle de ahır gübresinin içinde hayvan yem katkılarının olup olmadığını sormanızı öneririz. Eğer gerçekten bu konuyu sağlıklı beslenmeniz hususunda ciddiye alıyorsanız; organik tarım ürünüleri alış verişini yaptığınız yerlerden temin ettiğiniz sebze ve meyveleri bir kereye mahsus ilgili yerlerden test ettirin, içiniz rahat etmiş olur. Hem de nereden, hangi ürünü alacağınızı daha net idrak etmiş olursunuz.

Hormonel gıdayı nasıl anlarız?

Son olarak organik tarım ürünü sebze ve meyvelerinizin hormon içermiyor oluşu besininizi diğerlerinden ayıran en büyük özelliktir. Dolayısıyla tercih edeceğiniz organik tarım ürünlerine dışarıdan herhangi bir şekilde müdahale olmaması ve kendi süreç ile olgunluğa erişmesi gerekmektedir. Bu sadece organik tarım ürünlerinde değil, hayvansal gıdalarda da geçerlidir. Örneğin sağlıklı bir tavuk yetiştirme süresi normalde 90 gündür. Satıcınıza bunu bildiğinizi belli etmeden mutlaka sorunuz. Eğer ki, bu rakamın altında cevap alıyorsanız o gıdayı satın almayın. Günümüzde Türkiye genelinde sıklıkla tüketilen tavukların yetiştirme süresi 45 gün civarındadır. Yani doğal değildir.

Özetle hormonel organik tarım ürünü ve hayvansal gıda tüketmek istemiyorsanız, bunu anlamanın en sağlıklı yolu tüketeceğiniz besin maddelerinin ne kadar sürede sağlıklı bir şekilde yetiştiğini bilmek ve satın alırken satıcısına bunu sorarak küçük çaplı test etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.