- Advertisement -

Reddit nedir? Reddit’teki Türkçe topluluklar nelerdir?

0 528

İnternet, artık hayatımızın her noktasında yer alıyor ve internet dediğimizde aklımıza ilk olarak gelen şeylerden bir tanesi de internet siteleri oluyor. Günümüzde farklı ihtiyaçlara cevap veren birçok internet sitesi bulunuyor. Bu internet sitelerinden bazıları ise dünyanın en çok tıklanan siteleri arasında yer alıyor.
İşte bu internet sitelerinden bir tanesi de Reddit. Sosyal haber sitesi olarak sınıflandırılan Reddit, aslında bu tür bir sınıflandırmanın yetersiz kalacağı kadar büyüklüğe ve çeşitliliğe sahip. Peki, Reddit nedir?
Reddit nedir?
Alexa verilerine göre dünyanın en çok tıklanan 18. sitesi konumunda bulunan Reddit, kendisini şöyle tanımlıyor:
“Reddit; binlerce topluluğun, sonsuz sohbetlerin ve otantik insan iletişiminin buluşma noktasıdır. İsterseniz son dakika haberlerine, spor branşlarına, TV hayran teorilerine ya da internetin en tatlı hayvanlarının hiç bitmeyen yayınlarıyla ilgi olun, Reddit’te size uygun bir topluluk vardır.”
İsmi İngilizce’de “okudum” anlamına gelen “read it” cümlesiyle yapılan bir kelime oyunundan gelen Reddit; TV dizilerinden sinema filmlerine, spor branşlarından oyunlara kadar aklınıza gelebilecek birçok topluluğuna ya da Reddit içerisinde adlandırıldığı kadarıyla “Subreddit”e ev sahipliği yapmaktadır.
İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre Reddit;
Aylık ortalama 430 milyondan fazla kullanıcıya
130 binden fazla topluluğa
Aylık 30 milyardan fazla görüntülenmeye sahiptir.
Reddit, ne zaman kurulmuştur?
Reddit, 23 Haziran 2005 yılında o dönemler üniversite öğrencileri olan Steve Huffman, Aaron Swartz ve Alexis Ohanian tarafından kurulmuştur. Platformun kurucularından olan Aaron Swartz, 2013 yılında intihar ederek hayatına son vermiştir.
Reddit’teki Türkçe topluluklar
Reddit, büyük çoğunlukla İngilizce paylaşımların yapıldığı topluluklara sahip olsa da Türkçe ve Türkiye ile ilgili paylaşımların yapıldığı çeşitli topluluklar da bulunmaktadır. Reddit’te Türkçe paylaşımların yapıldığı gruplardan bazıları ise şunlardır;
r/KGBTR
r/burdurland
r/turkeyjerky
r/Turkey
KGBTR, burdurland ve turkeyjerky daha çok mizah ve eğlence amaçlı paylaşımların yapıldığı gruplarken Turkey kanalı, haber ve bilgilendirme amaçlı paylaşımların yapıldığı bir topluluktur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.