- Advertisement -

Roleplay Nedir? Ne anlama gelir?

0 227

Roleplay Nedir?
Roleplay nedir? Roleplay, uzun süredir aslında var olmakta ancak son yıllarda popüleritesi oldukça artmış bir senaryodur. Roleplay yıllar öncesine dayanan oyunlarda bulunmaktadır. Birkaçını örneklemek gerekirse; Garry’s Mod, Arma 3, SA-MP… gibi devam etmektedir.
Roleplay, tanım olarak gerçek hayatın sanal olarak oyuna yansıtılmasıdır. Bunun ne düzeyde olacağı oyunlara, sunuculara göre değişkenlik gösterir. Örneğin, Garry’s Mod platformunda roleplay sabit olarak belirlenmiş birkaç rolle yapılırken SA-MP platformunda bu durum çok daha farklı, daha gelişmiştir. İnsanlar zevklerine göre kendine uygun olanı seçerler.

Roleplay’in Detayları
Roleplayi detaylandırmak gerekirse; öncelikle kendinize rol yapacağınız bir karakter oluşturursunuz. Bu karakterin özellikleri realistik olmalıdır ve yapacağınız rolleri buna göre şekillendirirsiniz. Kız, erkek, zayıf, uzun boylu gibi birçok detayı (Oynadığınız platform elverdiği sürece.) uygulayabilirsiniz. Sonrasında bu karakterinizi yönetmelisiniz. Bunu gerçeğe uygun yapmalısınız, kısacası gerçek hayattaki insanlar ne yapıyorsa rol karakteriniz de bunları yapmalıdır. İllegal bir adam olabilirsiniz, fakir bir insan olabilirsiniz. Burada en önemli nokta, gerçek hayata aykırı hareket etmemektir.

Roleplay Nasıl Popüler Oldu?
Roleplay nasıl popüler oldu? Roleplay’in son yıllarda popülarite kazanmasının sebebi GTA V RP sunucularıdır. GTA V gibi herkes tarafından bilinen bir oyunda roleplayin ortaya çıkması birçok insanın ilgisini çekmiş ve roleplayi araştırmaya yönlendirmiştir. Roleplay yapmak üzere GTA V oynayan birçok insan bulunmaktadır. GTA V roleplayde de durum yukarıda anlattığımla aynı şekildedir. Karakter yarat, gerçeğe uygun şekilde yönet. Klasik mantık budur. Uzun yıllar roleplay yapmış biri olarak şunu söylüyorum: “Rol yapmayı öğrenmek ancak roleplay sunucularında öğrenilir. Sayfalarca yazılar okumanız, yapacağınız 2 saatlik rol kadar size bilgi katmaz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.