- Advertisement -

Sanal Havacılık Nedir, Nasıl Öğrenilir?

0 200

Hepimiz iyi ya da kötü havacılıkla ilgili bir şeyler duymuşuzdur. Hiç değilse yolculardan ya da mürettebattan birinin kulenin yardımıyla uçağı indirdiği Holywood klişesi bir film izlemişizdir. İşte içimizden bazıları havacılığa diğerlerinden daha fazla ilgili. Onlar gidip bu işin eğitimini alıyorlar ve gökleri kendilerine mesken ediniyorlar.Tabi biz onlara pilot diyoruz. Bazıları ise sosyal yahut ekonomik şartlardan ötürü ne yazık ki havacılığı kendilerine meslek edinemiyor. İşte bilgisayar dünyasının sayısız çözümlerinden biri de bu kişiler için üretilmiş: “Uçuş Simülatörü”.

Sanal havacılık insanlara genelde oyun gibi gözükse de aslında oyundan “birazcık” daha karmaşık bir olaydır. Bir oyunu alıp kurduğunuzda ne kadar karmaşık olursa olsun çözüp akıcı şekilde oynamanız en fazla bir haftanızı alacaktır. Uçuş simülatörleri ise gerçekle eşdeğer tasarımlar olduklarından dolayı sanal kokpitte ilk defa yer aldıktan tahminen 3-4 dakika sonra kendinizi yere çakılmış bulursunuz. Her ne kadar bu yazılım ve cihazlar simülatör olarak kabul görseler de bunların teknoloji dünyasının bütün imkanlarını zorlayan yazılım ve cihazlar olduklarını unutmamakta fayda var.

Simülatöre ilk girişinizden sonra önceden de almış olduğunuz teorik bir eğitim yoksa eğitimleri alıp her şeyi ile “kusursuz” bir uçuş gerçekleştirmeniz tahmini 1 ayınızı, “kusursuz” bir ticari (Orta ve büyük boyutlu jet) uçuş gerçekleştirmeniz 6 ayınızı alacaktır. Ama bu gözünüzü korkutmasın, simülatörden aldığınız zevk her şeyi söktükten sonra başlamaz, simülatörden aldığınız zevk ilk defa tam gaz verip havalandıktan sonra başlar. Eğitim süreci de başlı başına bir zevktir.

Bu uğraş gerçek manada oyun olarak küçümsenmemesi gereken bir uğraştır. 12-13 yaşlarından 60-65 yaşlarına kadar bu işle Türkiye’den dahi uğraşan -hatta gerçek hayatında havacılığı meslek edinmiş dahi olan- kişilerin sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Bu kişiler için uğraşları bir oyun değil simülasyondur ve hatta simülatörü oyun olarak adlandırmanızı hoş karşılamayacak kesim gayet büyüktür.

Sanal havacılık genelde IVAO ve VATSIM isimli iki ağ üzerinde çok oyunculu olarak sürdürülmektedir. Bu ağlar üzerinde aynı sizin gibi simülatör kullanan diğer pilotlar ve ATC yani hava trafik kontrolörü vazifesindeki insanlar mevcuttur. Bu ağlar üzerinde aynı anda binlerce hatta aktif zamanlarda on binlerce insan aynı anda bir hava trafiğini simüle etmektedir. Uçuş planlarından tutun da muhaberat usullerine kadar her bir detay önem taşımaktadır ve bu ağlarda uçabilmeniz için bunları en azından temel şekilleriyle ifa edebilmeniz lazım gelmektedir.

Bu ağlarda aynı zamanda sanal havayolları da mevcuttur çeşitli ek yazılımlarla yolcu/yük/zamanlama/seslendirmeler/modellemeler ayarlanabilmektedir. Bu ayarlar sayesinde ise kabin anonslarından rötarlara kadar her şey simüle edilmektedir. Sanal havayolları genelde belli bir online uçuş saatini tamamlamış ve belli bir eğitime sahip sanal pilotları bünyesine kabul ederken kimi sanal havayolları ise bu eğitimi aynı THY’nın gerçek hayatta yaptığı gibi kendisi vermektedir.

Eğer sizin de içinizde ukte kalmış bir havacılık tutkusu varsa dört şeye ihtiyacınız var: Bilgisayar, Microsoft Flight Simulator ya da XPlane, Joystick, İnternet Bağlantısı bu dördünü temin ettikten sonra internette sanal havacılık diye aratarak konuyla ilgili pek çok dökümana ulaşabilir, kısa sürede sanal semalarda yerinizi alabilirsiniz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.