- Advertisement -

Sınavlarda Başarılı Olabilmek İçin Yapılması Gerekenler

0 196

Sınavlarda başarılı olabilmek için sürekli çalışmak mı gerekir? Yoksa fazla çalışmadan da sınavlarda başarılı olunabilir mi? Girilecek sınava son birkaç gün kala halen çalışılmalı mı yoksa tüm ders kaynaklarından uzaklaşıp ruh ve bedeni dinlenmeye mi çekmeli? Çocukları üzerindeki sınav stresini azaltmak için ailelere düşen görevler neler? İşte sınavlar hakkında merak ettiğiniz sorular ve cevapları.

Şaşırabilirsiniz ancak sınavlarda başarılı olmanın yolu çok ders çalışmaktan geçmiyor. Etkili ve düzenli çalışmanın yolları nelerdir peki? Günümüzde gençlerin birçoğu sınavdan önce, hazırlanma esnasında sınavı kaybetme korkusuna kapılarak moral bozukluğu yaşamakta ve bu durumda çalışma performansını önemli ölçüde azaltmaktadır.

Eğer öğrenci yorgun, uykusuz kalmış ve aşırı bir tempoda ders çalışmış ise bu sınav korkusu kendini gösterecektir. Bu başarısızlık korkusundan kaçınmak için yeterli miktarda dinlenin ve en önemlisi de uykunuza dikkat edin.  Eğer herşeyi yerinde yaptığınız halde sınav korkusuna kapılıyorsanız,    sınavda başarılı olduğunuzu ve istediğiniz bölümde okuyor olduğunuzu hayal edin. Çalışma performansınıza olumlu olarak yansıyacağını göreceksiniz.

Merak edilen diğer bir konu ise sınav yaklaşırken ders çalışmayı kaç gün kala bırakmanız gerektiğidir. Uzmanlar sınavdan en az iki gün önce ders çalışmanın bırakılması görüşünde hemfikirler. Sınava 2 gün kalan süre içerisinde bolca yürüyüş yapmanız, arkadaşlarınız ile vakit geçirmeniz, sinema ve tiyatro gibi etkinlikler yapmanız hem zihninizi dinlendirmenize hemde sınav korkusunu üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır. Zira birçok öğrenci sınava yeterli hazırlandığı halde son birkaç günde telaşla ders çalışarak zihnini tabiri caiz ise çorbaya çevirdiği için başarısız olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.