- Advertisement -

Spotify’ın yeni özelliği Sesli Kitap

0 402

Spotify Servisi’nin Özelliği Nedir?

Spotify, aylık abonelik sistemiyle çalışan bir dijital müzik platformudur. 14 günlük deneme üyeliği sonrasında ücretli üyelik başlatılmaktadır, ancak ücretsiz üyeliğe devam etme kararı alırsanız müzik yayınları arasına giren reklâmların dinlenmesi koşulunu da kabul etmiş oluyorsunuz. Dijital müzik servisi olan spotify; Sony, Warner Müzik Grubu, Universal gibi seçkin bağımsız plak şirketlerinin müziklerini 2006 yılından beri yayın yapmaktadır.

 

Dünya üzerinde spotify’ın yaklaşık 320 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Ücretli abone sayısı ise yaklaşık 150 milyon kişidir. İsveç merkezli platform, çoğu kişiler tarafından müzik yayını yapmasıyla tanınsa da son yıllarda podcast yayınlarla da adından söz ettirmişti.

 

Ocak ayının son haftasında, sesli kitap özelliğini de devreye soktuğunu ilan etti. Şimdilik sesli kitap özelliği; dokuz klasik kitap ile sınırlı olup,  bu özellikler pilot uygulamasıyla teste tabi olacak. Eğer test sonucu başarılı olursa, ileriki yıllarda spotify’da daha fazla sayıda sesli kitap ile karşılaşacağız.

 

 

Sesli Kitaplar Özelliğine Eklenen Kitaplar Nelerdir?

Ülkemizde sesli kitap yayını ile adını duyuran ve oldukça geniş kitleler tarafından takip edilen platform storytel olmuştur. Spotify sesli kitap platformunda arzu ettiği başarıyı yakalayabilirse, Amazon’un Audible platformuna rakip olacak gibi görünüyor. Spotify daha önce, sesli kitap alanında Harry Potter serisinin ilk romanını test etmiş, ancak bu demesi geniş kitleler arasında ses getirmemişti. Şu anda sesli kitap denemesi yaptığı 9 kitabın isimleri ve seslendirmecileri sıralarsak;

Şu anda test aşamasında olan bu kitaplar kamu malı olarak herkes tarafından ücretsiz dinleniyor. Ancak test aşaması başarılı olursa, yeni sesli kitapların sadece ücretli üyelikler tarafından dinlenebileceği düşünülüyor. Spotify’ın sesli kitap konusunda atağa kalkması sonrasında, Apple da sesli kitap konusunda atağa geçecek gibi görünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.