- Advertisement -

Su Değen Telefona İlk Müdahale

0 176

Telefonunuzun bir anda ıslanması halinde bilinçli olmanız, telefonunuzun hayatını kurtarabilir. Islanmış telefonun ömrü kısalır der uzmanlar, ancak kabul edelim ki telefonunuz ıslandığı halde ömrünün uzun olmasını beklemek yanlış olur. Tabii ıslanmış telefonun ömrünü ne kadar uzatırsanız sizin için o kadar kar olur. Gündelik hayatınızda telefonunuzun suya düşme ihtimali varsa, koruyucu plastik kılıflar edinmenizi öneriyoruz. Ya da Liquipe adlı su geçirmeyi önleyen kremler sürerek önlemler alabilirisiniz.

Ancak bu önlemleri almadığınız bir anda telefonunuz suya düştüyse, pratik birkaç önlemden bahsedebiliriz. İlk önce hemen telefonu sudan çıkartın. Elinizde ne varsa hemen kurulama yolunda ilerleyin. Havlu, tişört, peçeteyle kurulamaya başlayın. Kuruduğunu düşündüğünüz telefonu asla açmayın. Telefon düşme anında da kapandıysa onu açmanız en kötü şey olacaktır. Bunu sakın yapmayın. Kısa devre yapabilme ihtimali olduğu için, telefonunuzun bir daha hiç açılmamasına sebep olabilirsiniz.

Telefonunuz suya düştüğü halde açıksa da kapatın. Sim kartınızı ve pilini çıkarın ve iç tarafını da bir havlu, peçete yardımıyla kurulayın. Pili olmayan bir telefona sahipseniz, sadece cihazı kapatmalısınız. Telefonu biraz sallayın ve üfleme işleminde bulunun. Yada elektrik süpürgesi ile müdahale edebilirsiniz. Amaç içindeki suyu çekmek. Tüm bunları yaptıktan sonra ikinci aşamaya geçebiliriz. Telefonunuzu pirinç dolu bir kavanozun içine koyun, üstü örtülü olacak şekilde dolu olmalı. Kapağını sıkıca kapatıp, ya kuru bir yere koyun yada sıcak ışık gören bir yere. Bu işlem üzerinden 24 saat geçsin ve telefonunuzu tekrar açın.

Pirincin nemi emdiği söylenir. Bu yüzden en çok uygulanması istenilen yöntemde budur. Eğer pirinç yok ise, kurulama işlemini iyice yapıp, güneşin altında da bekletebilirsiniz. Önemli olan nemi alacak bir şeyler yapmak. Kesin bir sonuç değildir bu söylediklerimiz. Dolayısıyla telefonunuzun yüzde yüz çalışacağının garantisini veremeyiz. Telefonunuz çalışadabilir, çalışmayadabilir. Tüm bu adımları uygulayıp, nemin tamamen gittiğinden emin olun yeter. Ancak denemekte de fayda var. Hiçbir şey yapmamış olmaktan iyidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.