- Advertisement -

Uçan Taksiler Çin’de Hizmete Başladı

0 155

Uçan Taksiler Çin’de Hizmete Başladı

Uçan taksiler Çin’de hizmete başladı haberi ile filmlerde gördüğümüz uçan taksiler gerçek oldu. Çin’de faaliyet gösteren otonom hava aracı şirketi EHang 2020’nin Haziran ayında düzenlediği bir etkinlik ile uçan taksi projesini tanıtmıştı. Projeyi geliştiren EHang firması stratejik ortağı Greenland Hong Kong ile birlikte drone taksi uygulamasını başlattı. Dünyanın ilk operasyonel kentsel hava taşımacılığı bu proje ile devreye girmiş oldu. Çin’in Guangzhou şehrinde tanıtılan insan taşıyabilen büyük dronelar görünümündeki uçan taksiler teknolojinin zaferi olarak kabul ediliyor.

Uçan Taksi Projesinde ki Gelişmeler

Uçan taksiler Çin’de hizmete başladı ve projesinin geliştirileceği duyuruldu. Şu an Zhaoging şehrinde turizm ve gayrimenkul projesinde uçan taksiler kullanılıyor. Zhaoging şehrine gelen turistler EH216 AAV model numaralı uçan taksilere binerek manzaranın ve doğanın tadını çıkartabiliyor. 1 saat süre ile havada kalabilen drone tipi bu uçan taksiler sürücüsüz araçlardır. Araç kokpiti 2 kişilik olup belirli bir güzergâhta uçarak tekrar iniş yapacak şekilde programlanmıştır. Uçan taksi ile gezintiye çıkan kişiler göl ve doğa manzarası üzerinde rahat ve konforlu bir gezinti yapabiliyorlar. Projeyi hayata geçiren EHang ve ortağı Greenland Hong Kong şirketleri yaptıkları açıklama ile projenin henüz yalnızca pilot bölge olan Zhaoging’de faaliyette olduğunu ancak yakın bir zamanda birçok bölgede uçan taksiler olarak hava taşımacılığında kullanılabileceğini belirtiyorlar.

Uçan Taksilerin Avantajları Nelerdir?

Uçan taksiler Çin’de hizmete başladı ve birçok avantajı da beraberinde getirdi. Belli bir güzergâh için programlanan uçan taksiler helikopter gibi diğer uçan araçlara göre çok daha güvenlidir. Üstelik oldukça sessiz bir şekilde uçan bu taksi modeli konforlu bir yolculuk imkânı sağlar. Atmosfere zararlı gazlar göndermeyen drone benzeri uçan taksi modeli doğa ile dost bir araç olarak lanse edildi. Pilotsuz uçuş sağlayacak olan uçan taksi projesinin sürücü masrafı olmayacağından çok daha ucuza bir yerden başka bir yere gitme olanağı sunacağı belirtildi. Tüm özellikleri ile oldukça avantajlı olan drone tipi uçan taksilere geleceğin ulaşım araçları olarak bakılıyor. İlerleyen yıllarda modelin çok daha geliştirileceği ve birçok ülkede kullanıma sunulacağı açıklanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.