- Advertisement -

Volkswagen Neden Yatırım Fikrinden Vazgeçti?

0 187

Slovakya’da İlave Üretim Bantları Açılacak

Volkswagen, salgın hastalık nedeniyle ekonominin küçüldüğünü ve otomobil taleplerinde düşüş yaşandığını belirterek ülkemize yapmayı planladığı yatırımdan vazgeçtiğini duyurdu. Volkwagen araçlarına olan talep şu anki üretim alt yapısı tarafından karşılanmaktadır. Türkiye’de açılacak fabrika yerleşkesi Manisa’da olacaktı, bu tesiste Passat ve Skoda Superb araçları üretilecekti. Hatta yatırım kararı alınırken Bulgaristan, Sırbistan, Romanya, Kuzey Afrika ülkeleri de gözden geçirilmiş, nihayetinde ülkemiz için karar çıkmıştı. Şimdi bunun yerine, Slovakya’daki fabrikaya yeni üretim bandı eklenecek, yeni bantta ülkemizde üretilmesi düşünülen modeller üretilecek.

 

Ülkemize yapılacak Volkswagen tesis yatırımı 1,4 milyar doları bulacak ve yaklaşık 5000 kişiye istihdam sağlanacaktı. Türkiye’ye olan yatırım kararı durdurulunca, 1 milyar euro değerindeki kaynak Slovakya fabrikasına kaydırılmış oldu. Hâlihazırda Slovakya Bratislava’daki fabrikada Audi Q7 ve Q8, Touareg, Porsche Cayenne modelleri üretilmektedir.

Volkswagen, ülkemize yatırım kararı aldığında ilk olarak 2019 yılı Ekim ayında 943,5 milyon TL sermayeli olan Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ. Şirket kurmuştu. Sonrasında gelişen Covid19 etkisi, Türkiye’nin Suriye’ye yaptığı askeri operasyonlar yapılacak yatırım kararının gözden geçirilmesine neden oldu. Bölgemiz coğrafyasında askeri operasyonların olması, savaşın her an başlayabilecek durumda bulunması Volkswagen’in itibarını zedeleyebilecek kaygısını gündeme getirdi.

 

Volkswagen Neden Yatırım Fikrinden Vazgeçti?

2019 son çeyrekte, Volkswagen’in Manisa’da açacağı tesisler gündemi fazlasıyla meşgul etti. Son aşamada Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Diess, Cumhurbaşkanımız ile görüştü ve anlaşma sağlandı. Şirket yöneticileri, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve diğer bakanlar bir araya geldi, vergilendirme konusu çok boyutlu olarak görüşüldü.

Ancak Avrupa Parlemontosu’nda ülkemizde demokrasinin gerilemesi, hukukun üstünlüğünün ve medya özgürlüğünün olmaması nedeniyle, ülkemize yapılacak yatırıma olumlu yaklaşılmadı. Ülkemiz yapılacak yatırım için devlet teşvikleri hususunda AB düzenlemelerine uyma sözü vermişse de, yasaların AB hukukuna uyarlanmamış olması Alman yatırımcıyı düşündürdü. Ayrıca AB içerisinde yer alan Bulgaristan, Sırbistan veya Romanya’ya yatırımın yapılması, Avrupa Birliği ekonomisinin artmasına neden olacaktı. Tüm bu nedenler çok yönlü tekrar ele alındı ve Volkwagen ülkemiz topraklarına olan yatırım kararından vazgeçmiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.