- Advertisement -

WhatsApp sözleşmesi nedir? İptal edilir mi?

0 370

Sözleşme Kuralları 2016’dan İtibaren Uygulanmaktadır

Facebook, Whats App uygulamasını 2014 yılında satın aldı. Facebook ilk ortaya çıktığından beri, çok fazla skandala isminin karışması nedeniyle, veri paylaşımı ve gizlilik konularıyla ilgili platforma duyulan güven azaldı. Son günlerde whats appuygulamasını kullananlara gönderilen sözleşme, aslında 2016 yılında Facebook kullanıcılarına gönderilen ve ne tür verilerin paylaşılacağı ile ilgili kuralların uzantısıdır. 2016 yılında Facebookkullanıcılarına, bazı verilerin paylaşılmasını devre dışı bırakması seçeneği verilmişti, bu son sözleşme ile kullanıcıların devre dışı bırakma hakları ellerinden alınmaktadır.  2016 yılından beri Facebook ve Whats app’ın sahipleri aynı kişi olduğundan dolayı, zaten Facebook ortamında olan veriler Whats app ile paylaşılıyordu.

 

WhatsApp Sözleşmesi Nedir?

WhatsApp’ın resmi sitesinde ‘gizlilik ilkesi’ konusuyla ilgili açıklamalara yer verildi. 4 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan açıklamada; hizmetlerin sürdürülebilmesi için, birtakım veri türlerine ihtiyaç duyulduğu ve bu verilerin toplanmasına gerek olduğu açıkça belirtilmiş.

Whats app’ın ne zaman yüklendiği, kullanıldığı, hizmetlere ne zaman eriştiğiniz toplanan bilgiler arasında yer almaktadır. Instagram ve Whats appaslında Facebook şirketlerinin bir üyesi, dolayısıyla veri paylaşımı bu üç platform arasında olmaktadır. Dolayısıyla alınan bilgiler özelleştirilme ve pazarlanma amacıyla kullanılmaktadır. Whats appsözleşmesinde amaç, sizin mesajlarınızı ve fotoğraflarınızı birisinin görmesi değildir.

 

WhatsApp’ta şu anda bilindiği gibi ‘uçtan uca şifreleme’ kullanılmaktadır. Bunun anlamı; gönderilen mesaj, video, fotoğraflar, içerikler vb. tüm iletilerin sadece gönderdiğiniz kişi tarafından kullanılacağı anlamına gelmektedir. Yani gönderdiğiniz içerik oldukça iyi korunmaktadır. Whats app ve Facebook, sizin kayıt olurken verdiğiniz telefon numarası, cihazınızın bilgileri, uygulamanın kullandığınız versiyonu, işletme sistemi, diğer kullanıcılarla olan etkileşiminiz gibi verilerdir. Yani whats app, kimleri tanıdığınızı, ne kadar sıklıkla konuştuğunuzu, ne zamandan beri kişileri tanıdığınızı biliyor, aslında bizi gözetliyor da denilebilir.

 

WhatsApp Sözleşmesi İptal Edilir mi?

Bu sözleşmeyi kabul etmezseniz, 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren uygulamayı kullanamayacaksınız. AB ülkelerinde bulunan kullanıcılar bu uygulamadan muaf tutuldu. Yani sözleşmeyi imzalamasalar dahi what’s appuygulamasını kullanamayacaklar.

Uygulamayı iptal etmek için, Whats appmenüsünde Ayarlar kısmına girin ve buradan Hesap denen yeri seçin. Buradan ‘hesabımı sil’ seçeneğini tıklayınca, what’s app uyarısı ile karşılaşacaksınız. Bu uyarıda, hesabınızı sildiğiniz taktirde profil fotoğrafları, tüm what’s appgruplarından silineceğiniz, mesaj geçmişlerinizin silineceği hususlarında uyarılar yapılmıştır. Hesabınızı sildikten sonra aynı telefon numarasıyla yeniden üye olabilirsiniz. Üyelik yaptıktan sonra sözleşme size 3-4 saat sonra gelecektir, Ancak şunu bilmelisiniz ki, sözleşmeyi 8 Şubat tarihine kadar imzalamazsanız uygulamadan faydalanamayacaksınız.WhatsApp, kullanıcıların hangi verilerini toplayabiliyor? 

Hesap bilgileri

Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler (Üçüncü taraftan sağlanır.)
Durum Bilgisi

Konum Bilgileri
Bağlantılar

Cihaz ve Bağlantı Bilgileri
Kullanım ve Kayıt Bilgileri
Mesajlar

Çerezler
Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler
İşlem ve Ödeme Verileri
Kullanıcı Şikâyetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

 

Toplanan Veriler Nasıl Kullanılıyor? 

Yan Hizmetler

Facebook Şirketleri Hakkındaki İletişimler

Kurumsal Etkileşimler

Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları (Üçüncü taraftan sağlanır.)
Emniyet, Güvenlik ve Bütünlük
Üçüncü Taraf Hizmetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

 

Hangi Reklâmlara Maruz Kalabilirsiniz?

WhatsApp’ta statünüz, profil fotoğrafınızı paylaştığınız zaman size uygun reklamlara maruz kalacaksınız. Örneğin; kahve içiniz ile ilgili bir hikâyenizi whats app ortamında paylaşırsanız, ilerideki dönemde kahve markaları ile ilgili reklâm görme olasılığınız yüksektir. Bu reklâmlar sizin alışverişinizi doğru yönetmenize yardımcı olacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.