- Advertisement -

Yerli otomobil TOGG’un Son Durumu Ne? Yenilikler Neler?

0 237

Türkiye’nin Otomobili olarak tanıtılan ve ön gösteriminin kamuoyuna tanıtılmasından sonra büyük merak uyandıran TOGG, geçtiğimiz süreç içerisinde 1 yılını doldurdu. Lansmanının yapıldığı günden bu yana birçok değişim geçiren ve yepyeni özellikler kazanmaya devam eden TOGG, bugün geldiği noktada son derece güçlü bir Türk yapımı otomobil haline geldi. Peki, yerli otomobil TOGG’un son durumu nedir?

TOGG’un Son Durumu

Son günlerde pek çok vatandaş internette TOGG’un son durumu ne diye arama yapmakta. Daha piyasaya sürülmeden bile milyonlarca ön sipariş alan TOGG’a gelen güncellemeler ise şöyle;

TOGG’un CEO’su Gürcan Karakaş tarafından yapılan açıklamalara göre salgın dönemi ile birlikte değişen Türk toplumunda onların ihtiyaçlarına uygun bir araç geliştiriliyor. Salgına karşı alınan önlemler üzerine çalışılan TOGG’da yapılan bu teknolojik işlemler ile aracın salgın hastalıklara karşı çok daha korunaklı bir hale getirilmesi amaçlanıyor. Pandemi süreci ile ilgili araç içi ve araç dışı alınan önlemlerin neler olduğu ise rekabeti önlemek amacıyla şimdilik TOGG yetkilileri tarafından adeta bir sır gibi saklanıyor.

Firma yöneticilerinden alınan haberlere göre aracın pazara resmi çıkışı için daha yeterli zaman geçmedi. Çıkış tarihi olarak ise kesin bir tarih verilmemekle birlikte 2022 yılının sonlarına doğru TOGG’un şarj istasyonu altyapısının hazır edileceğine inanılıyor.

Son günlerde TOGG’un son durumu hakkında araştırma yapan kişilere bir yeni haber de aracın batarya üretimini gerçekleştiren firmadan geldi. Buna göre TOGG’un 300 ve 500 kilometre mesafesinde bir menzile sahip olacağı belirtiliyor. 30 dakikanın altında yüzde 80 oranında şarj edilebilir olması ise bu muhteşem aracın duyurulan diğer yeni özellikleri arasında bulunuyor. Böylelikle yerli üretim otomobilin piyasada bulunan diğer rakiplerine nazaran çok daha uzun menzil avantajına sahip olacağı söyleniyor. Aracın Lityum-İYON bataryasında ayrıca güç yoğunluğu ile enerji yoğunluğunu maksimum seviyede optimize eden bir NMC yani Nikel Manganez Kobalt Oksit katodu kullanılıyor. Farasis tarafından geliştirilen NMC 811 kimyası, nikel oranının yoğunluğu ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Aracın modüllerindeki enerji yoğunluğu durumu için yüksek kesecik tipi hücreler kullanılması ve alüminyum muhafazalı kompakt modüller ise aracın rakiplerine göre çok daha dayanıklı olmasına imkan veriyor.

Görüldüğü üzere özellikle batarya ve mesafe ömrü konusunda yaşanan yepyeni gelişmeler ile TOGG’un son durumu ne diyenlere aracın üretiminin oldukça hızlı ve kaliteli bir şekilde ilerlediği söylenebilir. Her geçen gün yeni haberlerin yayınlandığı TOGG ile ilgili bakalım önümüzdeki günler neler gösterecek?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.