- Advertisement -

YouTube’a yeni özellik geldi! Klip alma özeliği nedir?

0 239

Youtube Sonunda Beklenen Özelliğe Kavuştu! Youtube’da Klip Alma Dönemi

Youtube sonunda beklenen özelliğe kavuştu. Özellikle canlı yayın platformlarında yer alan ve kullanıcıların kısa kesitler almasını sağlayan klip özelliği sonunda Youtube’a da geldi.

Youtube yeni kesit alma özelliği ile kullanıcılara pek çok yenilik sunuyor. Bu yeniliklerden en önemlisi canlı yayınlardan ve videolardan önemli olan alanları 5 – 60 saniye aralığında kesit olarak alabilmeniz. Kullanıcıların basit bir şekilde kesit almasını, paylaşmasını hatta indirmesini sağlayacak olan özellik tüm kullanıcılar için kullanılabilir hale gelecek.

Diğer platformlarda bu özellik sadece Canlı yayınlarda kullanılabilir durumdaydı. Youtube attığı adımda videolar içerisinde de bu özelliğin kullanılabilmesini sağlayacak. Geçtiğimiz günlerde test edilen “kısa videolar” özelliği de bu özellik için atılan adımlardan birisi olabilir.

Youtube Klip Alma Özelliği Bazı Şartlara Göre Kullanılabilecek

Her ne kadar Youtube klip alma özelliği geliyor olsa da bazı şartları karşılanmadığı sürece bu özellik kullanılamayacak. Şartlar arasında yer alan ve oldukça büyük önem taşıyan ilk şart elbette COPPA yasası şartı.

Alınan kararlara göre çocuklara özel olan kanallarda, videolarda ve canlı yayınlarda bu özellikler kullanılamayacak. Bunların yanı sıra devam eden canlı yayınlarda ve 8 saat gibi sürelerden uzun zamandır yayında olan canlı yayınlarda bu özellik kullanım dışı kalacak.

Her ne kadar şimdilik küçük bir kullanım alanı olsa da bu özellik ilerleyen zamanlarda daha kullanışlı hale gelecektir.

Alınan Klipler Bazı Durumlarda Silinebilecek

Youtube klip alma özelliğinin en can alıcı noktası da video sahibinin canlı yayını veya videoyu kaldırmasının hemen ardından alınan kliplerin de ortadan kaybolacak olması.

Kişisel güvenlik açısından alınan karar göre video veya canlı yayın sahibi söz konusu videoları ortadan kaldırdığı andan itibaren alınan klipler tamamen kullanılamaz hale gelecek. Her ne kadar iyi bir özellik olarak gözükse de bazı nedenlerden dolayı silinecek olan videolar pek çok güzel anının çöpe karşımasına neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.